SCHKBP

SVAZ CHOVATELŮ KONÍ BAROKNÍ PINTO

Svody

Pravidla pro předvedení koní na svodu 2020

 

HŘÍBATA

 

Svod se skládá z jednoho kola (posouzení). Hříbě se posuzuje s  matkou. Při posouzení exteriéru by mělo umět chvíli stát vedle matky na vodítku a pro posouzení kroku by se mělo nechat  vodit na vodítku za matkou nebo vedle matky (u jejího pravého boku, aby nestínila rozhodčím). Klus a cval na obě ruce se posuzuje ve volnosti s matkou, pohyb a směr je řízen nahaněčem s lonžovacím bičem. 

 

MLADÍ KONĚ roční a dvouletí

 

Svod se skládá z jednoho kola (posouzení) . Při posouzení exteriéru musí kůň stát v zootechnickém postoji, pro posouzení kroku se vede na vodítku ( většinou trojúhelník od rozhodčích , pak po krátké stěně a zpět k rozhodčím). Následuje posouzení klusu a cvalu na obě ruce ve volnosti, pohyb a směr je řízen nahaněčem s lonžovacím bičem. 

 

KLISNY, HŘEBCI, VALAŠI  od 3 let

 

Svod se skládá ze dvou kol.

1) Posouzení exteriéru, kroku a klusu na tvrdém povrchu.  Při posouzení exteriéru musí kůň stát v zootechnickém postoji, pro posouzení kroku se vede na vodítku ( rovně od rozhodčích   a zpět k rozhodčím). Následuje stejným způsobem posouzení klusu. Klus nemusí být rychlý, důraz je kladen spíše na zjištění pravidelnosti pohybu. Během prvního kola je změřena KVH a odebrán vzorek DNA. Minimální KVH 156cm, min. KVH na titul STER 158cm, min. KVH na titul ELITE 160 cm

2) Posouzení exteriéru a pohybu v předvadišti ( hala/jízdárna). Pro posouzení exteriéru je kůň v postoji, pro posouzení kroku se kůň vede na vodítku ( většinou trojúhelník od rozhodčích , pak po krátké stěně a zpět k rozhodčím). Následuje posouzení klusu a cvalu na obě ruce ve volnosti, pohyb a směr je řízen nahaněčem s lonžovacím bičem. Posouzení je ukončeno na pokyn rozhodčích a majitel koně opět připne na vodítko. 

 

HŘEBCI K LICENTACI

Svod se skládá ze tří kol.

1) Posouzení exteriéru (plemenný typ, stavba těla, kvalita končetin) , kroku a klusu na tvrdém povrchu.  Při posouzení exteriéru musí kůň stát v zootechnickém postoji, pro posouzení kroku se vede na vodítku ( rovně od rozhodčích   a zpět k rozhodčím). Následuje stejným způsobem posouzení klusu. Klus nemusí být rychlý, důraz je kladen spíše na zjištění pravidelnosti a techniky  pohybuDo druhého kola postupují pouze hřebci s korektním exteriérem a pravidelným pohybem. Během prvního kola je hřebci vystaven lineární popis, změřena KVH a odebrán vzorek DNA. 

 

2) Posouzení exteriéru a pohybu v předvadišti ( hala/jízdárna). Pro posouzení exteriéru je kůň v postoji, pro posouzení kroku se kůň vede na vodítku ( většinou trojúhelník od rozhodčích , pak po krátké stěně a zpět k rozhodčím). Následuje posouzení klusu a cvalu na obě ruce ve volnosti, pohyb a směr je řízen nahaněčem s lonžovacím bičem. Posouzení je ukončeno na pokyn rozhodčích a majitel koně opět připne na vodítko. Hřebci, kteří získají dostatečný počet bodů pro zisk titulu Ster, ale nikoli pro uchovnění, nepostupují do třetího kola. Ostatní musí podstoupit veterinární prohlídku.

Licentační komise rozhodne o postupu hřebce do třetího kola na základě následujících kritérií:

  1. Posouzení exteriéru , kroku a klusu během prvního kola
  2. Posouzení exteriéru a základních chodů během druhého kola
  3. Původ (plemenná hodnota)
  4. KVH (tříletí hřebci musí mít nejméně 158cm na titul ster, 160 cm pro povolení k chovu a min. 160 cm pro licentaci)
  5. Veterinární vyšetření u hřebců, kteří postoupili do třetího kola

3)  Třetí kolo spočívá v posouzení hřebce na ruce. Hřebci se předvádějí v předvadišti v postoji, kroku a klusu. Krok je většinou předváděn v trojúhelníku od rozhodčích , pak po krátké stěně a zpět k rozhodčím. Klus podobně nebo na celém předvadišti. Komise určí, kteří hřebci budou uchovněni a mohou být zapsáni do Hlavní plemenné knihy nebo obdrží titul Ster a oprávnění k připouštění. Při rozhodování se berou v úvahu následující kritéria.

  1. Posouzení během prvního a druhého kola (včetně veterinárního vyšetření)
  2. Posouzení exteriéru a základních chodů během třetího kola
  3. Původ (plemenná hodnota)

 

VÝKONNOSTNÍ ZKOUŠKY POD SEDLEM / V ZÁPŘEŽI

Výstroj koně a jezdce/vozataje by měla být v  souladu s pravidly ČJF pro pořádání základních drezurních/vozatajských soutěží.

 Kůň musí splnit povinnou úlohu a jako doplněk  lze po jejím skončení  využít 1 minutu na vlastní volnou prezentaci , která může mít pozitivní vliv na výsledek  a  zdůrazní  kvalitu koně nebo  jeho výcviku .  Tato prezentace je zcela dobrovolná. V případě, že jí kůň neabsolvuje, není důvod ke sníženému hodnocení.

 

18.07.2020

Tento článek byl uzavřen. Nemůžete k němu přidávat další komentáře.


SCHKBP

SVAZ CHOVATELŮ KONÍ BAROKNÍ PINTO
Tvorba stránek pro chovatele
© 2013 Barock Pinto. Tvorba stránek